Trawienie pokarmu w dwunastnicy

Niewielka (27-30 cm) dwunastnica, to najważniejsza, jeśli chodzi o trawienie, część jelita cienkiego, najdłuższego (do 5 m) elementu przewodu pokarmowego. Anatomicznie dwunastnica jest ściśle związana z trzustką, obejmuje jej główkę w postaci podkowy od góry, z prawej strony i od dołu, na poziomie XII piersiowego i II lędźwiowego kręgu. W dwunastnicy trawienie żołądkowe przechodzi w jelitowe.

Większa część podawanych pokarmów (białka, tłuszczów i węglowodanów) zostaje przemieniona do takiego stanu, w jakim wchłaniają się do krwi w jelicie cienkim i postępują do komórek, aby dalej organizm mógł je wykorzystać. W samej dwunastnicy, wchłanianie jest minimalne, wchłania się tutaj około 8% trawionego pokarmu. Trawienie w dwunastnicy możliwe jest tylko przy udziale soku trzustkowego wytwarzanego przez trzustkę i żółci wytwarzanej przez wątrobę. Papka pokarmowa w dwunastnicy jest przetwarzana przez 3 rodzaje soków trawiennych na raz – jelitowym, trzustkowym i żółci. Pod wpływem tych soków białka, tłuszcze i węglowodany ulegają intensywnemu procesowi rozszczepiania.

Przy nieobecności pokarmu, sok dwunastnicy ma odczyn słabo zasadowy (pH 7,2-8,5). Po przesunięciu z żołądka do dwunastnicy kwaśnych mas pokarmowych, na krótki czas, odczyn w dwunastnicy staje się kwaśny (pH dochodzi do 4,0). Kwas solny, zawarty w papce pokarmowej, stymuluje sekrecję zasadowego soku trzustkowego, który stopniowo neutralizuje pil papki pokarmowej. PH zawartości dwunastnicy może wahać się od 4,0 do 8,5 w zależności od charakteru pokarmu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>